Фанські гори – це унікальний гірський район, що знаходиться в серці Паміро-Алая, і є частиною Зеравшанського хребта нескінченних гір Таджикистану, що розтягнулися на сотні кілометрів.
Найбільше ці гори запам’яталися своєю шаленою і неймовірною красою озер із бірюзовою водою і чагарниками арчі, неприступними скелями і гострими вершинами п’ятитисячників, обрамлених зверху сніговими крижаними шапками.
§ Чому Фанські гори?
Природні пам’ятки викликають у мене великий емоційний відгук, тому я вирішив, що це буде фотопохід. Спочатку вибирав між горами Киргизії і Таджикистану. Вивчив багато фотозвітів про походи і сходження у цих країнах. Складно було вибрати, оскільки в кожній країні свої унікальні краєвиди і гірські маршрути. Вирішальним фактором стала можливість третину маршруту пройти без нічого, без рюкзаків, які замість мене понесуть віслюки. Залишається тільки вдатися до улюбленого хобі – фотографування. Чим не ідеальний фототур? Не в останню чергу зіграло бажання побачити на власні очі сліпуче бірюзовий колір високогірних озер, мальовничі ущелини і перевали, бурхливі річки й арчові ліси.
§ Маршурт походу
Переїзд до альпіністської турбази “Артуч” – перехід і ночівля на Кулікалонських озерах (висота близько 2800 м) – підйом на перевал Чукурак (висота близько 3200 м) – перевал Алаудін (3760 м) – Алаудінські озера – перехід на Мутні озера 3518 м) – перехід до перевалу під горою Чимтарга – спуск до ущелини Правий Зіндон – підйом на перевал Міралі (5060 м) – спуск до озера «Велике Алло» – ущелина Лівий Зіндон – перевал Подвійний (4200 м) – переїзд на оз. Іскандеркуль – Ташкент.
Цей маршрут горами Таджикистану хоч і неймовірно красивий, але зовсім не з легких, на прогулянковий похід точно не тягне, тому потрібно бути готовим до фізичних навантажень і різних температурних режимів – від мінус 5 до плюс 40. Водночас маршрут проходить у віддаленій від населених пунктів місцевості і дає повне відчуття відірваності від цивілізації.
§ Клімат і погода
Для місцевого клімату характерні сухість і стійкість. Літо спекотне, майже без опадів. Оскільки Фанські гори віддалені від морів і океанів, клімат континентальний, з невеликою кількістю опадів протягом року.
У Фанських горах сміливо можна очікувати стійку гарну погоду з липня по жовтень. За рік тут випадає лише 250 мм опадів, а за рахунок середніх висот температура повітря влітку не перевищує +35°С. За всі 12 днів походу опадів не було жодного разу.
§ Природні особливості
Фанські гори – частина гірської системи Паміро-Алай у Середній Азії. Фани вважаються одними з найкрасивіших гір у світі. Це не тільки каміння й ущелини, це дивовижна краса озер, піки гір, прикрашені снігово-льодовими шапками, які сконцентровані на невеликій території. У довжину Фанські гори сягають приблизно 150 км. За кожним поворотом або перевалом на туриста чекає неповторний пейзаж і нескінченне різноманіття видів вершин і хребтів.
Особливістю рельєфу Фанських гір є вертикальні гірські стіни заввишки 1,5-2 км від основи. Серед альпіністів популярні такі п’ятитисячники: Міралі (5132 метрів), Замок (5070 метрів), Енергія (5120 метрів), Бодхона (5138 метрів), Чапдара (5050 метрів), Велика Ганза (5306 метрів), Мала Ганза (5031).
Фанські гори славляться своїми численними озерами з кришталево чистою водою, розташованими у долинах і ущелинах. Усього їх налічують близько 40. Вода в цих різнокольорових озерах переливається всіма кольорами веселки – від ніжно-зеленого до темно-бузкового.
§ Льодовики
Язики льодовиків тягнуться на багато кілометрів униз. На жаль, сучасні льодовики Фанських гір – лише слабкий слід того гігантського крижаного панцира, який за старих часів укривав долини й ущелини. Через сухість клімату льодовики продовжують скорочуватися і перебувають у стадії відступу. Велику небезпеку становлять сповзаючі навісні льоди і карнизи, які несподівано і з гуркотом звалюються вниз. Відступаючи, льодовик у процесі танення нагромаджує морени, тобто відкладення валунів і глин, та утворює великі озера.
§ Акліматизація
Акліматизація в горах – це зміни, що відбуваються у вашому організмі, щоб ви краще почували себе на висоті. Чим вище ви піднімаєтеся, тим нижчим стає атмосферний тиск. Як наслідок, із кожним вдихом ваш організм отримує менше кисню, ніж на звичних нам висотах. Гіпоксія призводить до гірської хвороби. Найнебезпечніше, що може статися, – це набряк легень або набряк мозку. Якщо вчасно не розпізнати симптоми гірської хвороби та не повідомити про них керівнику групи, постраждалий може впасти в кому. Залежно від особливостей організму, перші симптоми цієї хвороби можуть проявитися на висоті від 2000 метрів. Щоб акліматизація пройшла добре і ви відчували себе в горах комфортно, набір висоти має бути поступовим, і ви обов’язково маєте прислухатися до свого тіла.
Скажу наперед: яка б у мене не була фізична форма і підготовка до походу, як би не проходила наша плавна акліматизація, але на висоті понад 4500 метрів мене наздогнала «горняшка» – безперервний головний біль, перманентна втома, відсутність апетиту. Бажання було «лягти і померти». Прикро було тягнути на собі весь похід альпіністське спорядження для сходження, але так і не зійти на вершину.
Рюкзаки зібрані, заплющуєш очі і відчуваєш зустріч із гірськими пейзажами та скелястими краєвидами, про які стільки мріяв і читав.
Оскільки перші кілька днів основний вантаж несуть ослики, ми не втрималися і закупилися соковитими кавунами і медовими динями. Ви навіть не уявляєте, яка це насолода на перевалі під палючим сонцем розрізати хрусткий кавун і насолодитися його ароматною солодкою м’якоттю, розглядаючи шикарні краєвиди.
Вранці прокинулися, ліниво зібралися, допомогли погоничам завантажити осликів і по вузькій стежці вирушили до Кулікалонського озера й озера Дюшаха, які знаходяться на висоті 2800 м. Оскільки перехід займає всього півдня, то потім вирушили на сусідні вершини, щоб зробити панорамні фотографії. Якщо піднятися на невисоку вершину гори Флюорит, то з неї відкриється дивовижне видовище – вид на Кулікалонську улоговину.
Вчора ми перейшли перевал Алаудін (3730 м) та спустилися до Алаудінських озер (2800 м). Ранковий вид з намета на озеро.
Виліз із намету. Стоїть глибока ніч. Тут неймовірно тихо. Майже мертва тиша, чути лише вітер. Відчуваєш себе ніби в порожнечі, поза часом і простором. Навколо гори, вони настільки величезні, що почуваєшся абсолютно нікчемним. Про себе думаю: “Ось якщо я зараз зникну, світ навіть не здригнеться, навіть не помітить мого зникнення”. У голові звучить тривожна музика, як у фільмах жахів, коли має ось-ось щось трапитися.
Складність походу полягає в тому, що доводиться весь час бути дуже уважним, прислухатися до звуків – чи не летить якийсь камінь, або стежити, щоб не оступитися, а ще на спині важкий рюкзак і спека під 35 градусів. Складно не лише фізично, а й психологічно.
У горах дуже легко отримати сонячний опік, оскільки ходиш практично під сонцем. Не рятує навіть сонцезахисний крем, тому на привалі група проявляла винахідливість у тому, як прикрити кожен сантиметр відкритих ділянок тіла.
§ Озеро Велике Алло
Вчора прийшли до озер пізно, наступні 2 дні у нас відпочинок: ми будемо “матраснічати” навколо одного з найбільш неповторних за своєю красою озер. На північному березі озера розкидані дерева арчі з химерно покрученими стволами.
У 1912 році після потужного землетрусу величезна стіна південного схилу Фанського масиву роздробилася на частини, через що була перекрита річка і в горах утворилося нове озеро – Велике Алло, яке знаходиться на висоті 3150 м. Відрізняється воно своєю чистотою і незвичайним смарагдово-блакитним кольором води. Щоправда, колір озера завжди змінюється залежно від пори року з небесно-блакитного до болотного зеленого відтінку.
У 2,5 км від озера Велике Алло, вгору по ущелині, є ще одне озеро – Верхнє Алло, що лежить на висоті 3380 м.
Ми мали багатоденний і автономний похід. Витрати енергії в горах завжди великі і без білків тваринного походження не обійтися. До всього я вирішив у цей похід взяти багато фотоапаратури, а отже, на всьому іншому доведеться заощаджувати, шукати способи максимально полегшити вагу рюкзака. Навіть 100 зайвих грамів на висоті вам здадуться кілограмом. Тому замість залізних банок з тушонкою я вперше спробував сублімувати їжу – сушити та виварювати м’ясо. Для перекушування на стоянках зробив джерки, або в’ялене м’ясо.
Вдалося досягти наступного результату: полегшити вагу втричі, об’єм зменшився разів в п’ять. Смакові якості натурального м’яса вищі, ніж у банці сучасної тушонки, яка на 80% складається з жиру та сої. Ось і робіть висновки.
За відчуттями тут немає нікого: можна сповільнити темп і трохи відстати від групи. І раптом відчуваєш, ніби перебуваєш на іншій планеті – навколо скелі, каміння і лід. Тут немає нічого живого – не зустрінеш ані тварин, ані дерев, навколо жодних слідів цивілізації, тільки чути хрускіт гравію під ногами, як у фільмі “Марсіанин”. Спочатку це навіть тішить і надихає, але потім стає трохи ніяково, і ти поспішаєш наздогнати свою групу.
Наприкінці похідного дня розкладаю намет, знімаю важкі трекінгові черевики, простягаю ноги, глибоко видихаю і думаю: «Мати Божа, я сьогодні дійшов до вершини і не помер».
Підйом на перевал Чимтарга, а потім затяжний спуск сипучими схилами в ущелину річки Правий Зіндан, що приводить нас до озера Велике Алло (3140 м). Розбиваємо табір на березі озера.
Сьогодні була складна дорога, але надвечір на мене чекає нагорода – ідеальний вид на гірське озеро. Ще один похідний день завершений, у мене величезне бажання розповісти про те, як же тут неймовірно красиво, які види. Мене переповнює захоплення, яке складно описати, дуже піднятий настрій з відтінком неприродної схвильованості, одним словом – екзальтація.
Сьогодні був дуже довгий перехід через перевал. Дуже вимотався, але з перевалу відкривається один із найкращих видів на всьому маршруті. Наприкінці дня почуваюся не дуже добре: паморочиться в голові і нудить. Ледве встановив намет, зняв трекінгові черевики і вмить відрубився.
§ Happy end
Я був дуже радий відвідати цей чудовий край бірюзових озер і снігових піків, величезних льодовиків і вертикальних скель.
Якщо ви любите гори і хочете вирватися з цивілізації, відпочити і перезавантажити себе — вам потрібно обов’язково пройти цим маршрутом, і ви теж станете запеклим фанатом цієї країни. З перших хвилин розумієш, що до Фанських гір потрібно обов’язково повернутися.
P. S. Не всі фотографії з походу увійшли до цього репортажу. Інші фото ви можете подивитися за цим посиланням і ось цим посиланням.
Сообщение Гірський похід у Фанські гори появились сначала на grigoryev.net.